Yazdır
Kategori: MAĞARALAR
Gösterim: 290

Antik Hasun Mağara Şehri aynı zamanda bir MAĞARA CENNETİ OLAN SİLVAN'ın ilçe sınırlarında

Silvan-Malabadi karayolunun kuzeyinde Albat  Dağının eteklerinde Silvan ovasına hakim bir tepede  bulunmaktadır.Silvan şehir merkezine 5 km. uzaklıktadır. Birbirlerine koridorlarla bağlı 300 adet odadan oluşmakta ve kapladığı alan itibarı ile dünyada emsal teşkil etmektedir.

Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından bir dönem kurtarma kazısı yapılan ve M.Ö.1.Bin Demir Çağdan M.S. 13. yüzyıla kadar tarihlenen buluntulara rastlanmıştır.

 

Birbirlerine kanallarla bağlı su depoları (sarnıçlar),hamam,kaya merdivenler,taş döşeme yollar, kaya kilisesi ve kilisenin yanındaki mini amfitiyatro ya sahip olan Hasun mağara şehri görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir . (2005 s.117)

 

HASUN KAYA  KİLİSESİ

Hasuni Mağaralarının içinde bulunan kilisenin yapım tarihi bilinmemektedir.Hıristiyanlığın ilk dönemlerinden başlayıp , 13. yy.'a kadar kullanıldığı sanılmaktadır.

Bir çok odadan oluşan kilisenin yanında mini bir amfitiyatro ve su depoları bulunmaktadır.

 

HASUN    HAMAMI

Orta çağda yapılan Hasun Hamamı günümüzde kullanılamaz durumdadır.Çatı kısmı yıkık olup duvarları ayaktadır.Mağaraların alt tarafında, Silvan ovasına hakim bir tepenin üzerindeki düzlükte kesme taşlarla yapılan hamamın kimler tarafından  ve ne zaman yapıldığı belli değildir.Hamam ve çevresi define avcıları tarafından tahrip edilmiştir.